Malé obzretie za "Diktatúrou Vatikánu"

Autor: Miroslava Roncová | 7.7.2012 o 17:13 | (upravené 7.7.2012 o 18:25) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1179x

Tento blog som sa rozhodla napísať ako reakciu na diskusiu, ktorá sa rozpútala po predchádzajúcom blogu- Diktatúra Vatikánu. V ňom som chcela vyjadriť svoj postoj k cirkvi v súvislosti s aktuálnou kauzou "Bezák". Príbeh o "mojej viere", ktorý sa tam tiež nachádza nebol ústrednou témou, ale len doplnkom. Preto ma veľmi prekvapilo, že niektorí ľudia na základe tých pár viet, hodnotili mňa a môj postoj k viere. V skutočnosti to bol len veľmi skrátený a zjednodušený popis, ktorý som nerozvinula natoľko, aby si z toho mohol ktokoľvek vyvodiť objektívny záver. Aj tak ďakujem za všetky ohlasy, či už kladné alebo záporné. Názor niektorých diskutérov ma príjemne prekvapil.

Veľmi skoro som však pochopila, že diskusia s niektorými ľudmi nemá zmysel. Preto som sa do nej veľmi nezapájala. Môj najlepší kamarát je hlboko veriaci. Ale napriek tomu nie sú medzi nami žiadne rozpory. Často spolu diskutujeme aj na tému viery. Všetko sú to ale konštruktívne diskusie, na konci ktorých sa vždy k niečomu dopracujeme. Navzájom sa rešpektujeme a nevnucujeme si svoje názory. V diskusii tu to ale bolo iné. Ten názov je vlastne zavádzajúci. Niektorí zo zástancov cirkvi tam neprišli diskutovať, ale hádať sa. So zúrivou nenávisťou hájili svoj postoj a prskali na všetky strany ako mačka, ktorú hodíte do vody.  Výrok "Miluj blížneho svojho" preonačili na "Nenáviď blížneho svojho". A preto sa musím opýtať: Prečo nie ste schopní rešpektovať iný názor? Prečo ste netolerantní a každého, kto vidí veci inak hneď odsúdite? Takéto správanie sa vám zhoduje s vašou vierou? Ježiš nič také nerobil. Prečítala som si Bibliu a viem o čom píšem. Kázal svoju vieru, ale nikomu ju nevnucoval a každého, aj toho, kto bol proti nemu, rešpektoval. Paradoxom je, že sa bijete za vieru, no je otázne, či by samotný Ježiš o to stál. Náboženstvo je celé postavené na rozprávaní o láske, tolerancii a odpúšťaní... Ale v reálnom živote len málo z vás vie tieto kvality dokázať aj skutkom.

Ja osobne cirkvi majetky absolútne nezávidím. Nikdy som netúžila vlastniť ani kostol, ani faru. Ide o polemiku, ako sa cirkev k nim dostala. Bolo to rôznymi cestami a jednou z nich bola "spolupráca" s panovníkmi a cisármi. Za to, že im pomáhala udržiavať poriadok v krajine, bola štedro odmeňovaná. Bol to výhodný "biznis" pre obe strany.

Ďalšia vec je, či by cirkev také obrovské majetky mala mať. Nie preto, žeby nemohla. Ale preto, že na organizáciu, ktorá hlása život v pokore a chudobe, je to akosi v rozpore. Čerešničkou na torte je život samotného pápeža. Myslím si, že je od veci, aby žil v takom luxuse, ku ktorému patrí aj to, že nosí topánky od Armaniho, ktoré si necháva šiť na mieru. Opäť chcem zdôrazniť, že nejde z mojej strany o závisť. Len sa mi to nezhoduje s vlastnou predstavou, ako by taká hlava cirkvi mala žiť. Pripomína mi to skôr nákladný život nejakej hollywoodskej hviezdy a nie duchovného vodcu. Ak cirkev hlása, že trpí s veriacimi, ako dovolí svedomie jej vodcu žiť v luxuse, zatiaľ čo polovica sveta hladuje?

Pobavil ma názor jedného diskutujúceho, v ktorom ma označil za komunistku. Ja som komunistka nikdy nebola, nie som a dúfam, že ani nebudem. Jediné, čo som s nimi kedy mala spoločné bol symbol čerešní, ktorý som mala na svojej prvej aktovke, ktorá bola na dôvažok, ešte aj červená. Komunizmus nemám rada už len preto, že je to diktatúra, v ktorej treba poslúchať a preto mi v mnohom pripomína cirkev...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?