reklama

(Nie) umenie alebo Absolventi (Sloboda nie je zadarmo)

„To je smutné," pomyslela som si po prečítaní recenzie na dokument Absolventi (Sloboda nie je zadarmo). O umenie nie je záujem. A keď sa predsa nájde hŕstka idealistov, ktorí ho v dnešnej dobe vyštudujú, po skončení štúdia zistia, že sa ním neuživia. Iste, umelci vo všeobecnosti nikdy neprekypovali bohatstvom. Už len vžitá predstava chudobného básnika či maliara z minulých storočí tlačiaceho sa v prehnitom podnájme, to potvrdzuje. Lenže nežijeme v 18. či 19. storočí. Každému národu by malo záležať na svojbytnosti a jedinečnosti svojho umenia., pretože aj to ho reprezentuje a definuje v zahraničí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Upíname sa na šport a každoročne presedíme strnulo pri obrazovkách hodiny a čakáme na gól. Zužujeme prezentovanie Slovenska na majstrovstvá sveta raz za rok. Vtedy vytiahneme zaprášené vlajky z podkroví či zastrčené z dna skríň. Zrazu sa nehanbíme byť Slovákmi...Nemám nič proti športu, ale čo robíme zvyšok roka? Zvyšok roka je nám to srdečne jedno. Ľuďom sa vnucuje názor, že toto je jediná oblasť na Slovensku, ktorá stojí za prezentáciu. Akoby bol hokej to jediné, čo nás reprezentuje. Čo chceme aby nás reprezentovalo. Chceme?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky ostatné oblasti, ktoré by nám mohli urobiť takú istú službu (ak nie lepšiu), odsúvame do úzadia. Veda? („Tomu nerozumieme, to nás nezaujíma.“) A čo umenie? („To je ťažké, radšej si pustíme telenovelu.“). Je to smutné, ale raz si budeme musieť priznať, že sme národ kultúrnych ignorantov. Väčšine je umenie ukradnuté. Stačí im pustiť si každý večer „Panelák“, to je ich predstava o papučovej „kultúre.“ Netúžia chodiť do divadla na slovenské hry, či byť hrdí na slovenských výtvarníkov alebo spisovateľov. Ak niekto z nich za hranicami niečo dosiahne, nechodíme na námestia a neskandujeme. Väčšinou sa o tom ani nedozvieme. Nezaujíma nás to. Taký istý postoj má tento štát. Umelcov nepodporuje a neposkytuje im podmienky na tvorbu. Zaujíma nás len biznis a peniaze a keď na niečom nemôžeme zarobiť, nemáme o to záujem. Paradoxné je, že základom západnej, demokratickej kultúry boli Atény, ktoré dali ľudstvu filozofiu, umenie a kultúru, pretože nielen „biznisom“ je človek živý. Ak si neuvedomíme aká je kultúra dôležitá, budeme len úbohí materialisti, neschopní prekročiť svoj vlastný tieň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako potvrdenie toho, čo som napísala, som našla príspevok jednej mladej ženy v diskusii k dokumentu, ktorá napísala, že treba vyštudovať softvérové inžinierstvo alebo techniku a zamestnávatelia sa o takých ľudí pobijú. Na to jej iný diskutujúci napísal, že nie každý chce študovať technológie a keď to takto pôjde ďalej ani to nebude lukratívne, lebo tých ľudí bude príliš veľa.

Veď načo nám je umenie? Poďme všetci na technológie a v galériách budeme vystavovať nanovlákna a do divadla budeme chodiť na nový inžiniersky softvétový program:D

Miroslava Roncová

Miroslava Roncová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pochádzam z Dubnice nad Váhom, kde aj žijem. Zaujíma ma umenie, hlavne literatúra. Rada čítam, ale ešte radšej sa venujem vlastnej tvorbe - píšem poviedky, blog ale aj básne. Okrem toho sa venujem histórii, hudbe a čítam literatúru pre rozvoj osobnosti. Zaujímajú ma problémy druhých ľudí a vždy rada pomôžem, ak je to v mojich silách. Ak som vás zaujala, nebojte sa a kľudne mi napíšte. Rada odpíšem a zoznámim sa s niekým novým a milým:-) Zoznam autorových rubrík:  1SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu