Pozoruhodné stretnutie s Monikou Kompaníkovou

Autor: Miroslava Roncová | 30.11.2014 o 16:48 | (upravené 30.11.2014 o 16:53) Karma článku: 1,12 | Prečítané:  333x

Vo štvrtok 27.11. 2014 zavítala do Mestskej knižnice v Dubnici nad Váhom známa slovenská spisovateľka, nositeľka prestížnej ceny Anasoft litera a držiteľka ocenenia za najlepšiu knihu roku 2010, Monika Kompaníková. Nápad zavolať na diskusiu práve túto autorku skrsol v hlavách nás, členov dubnického literárneho klubu Galaxia, už na jar tohto roku, no až teraz nastalo priaznivé obdobie na jeho realizáciu. Všetkých nás potešilo, že k nám zavítala práve táto autorka.

Monika Kompaníková je štíhle žieňa s postavou, ktorú by jej mohla závidieť nejedna modelka.Od začiatku pôsobila skromne a uvoľnene. Na stranu moderátora sa odvážne posadil môj kolega z klubu - Samuel Valuch. Ten sa tejto úlohy zhostil perfektne. Kládol Monike zaujímavé otázky, ktoré viedli k tomu, že sme sa dozvedeli veľa pozoruhodných vecí. Najviac ma zaujalo Monikino rozprávanie o tom, kde všade bola, akých literárnych podujatí sa zúčastnila. Ďalej informácie, aké ťažké je pre spisovateľa zaistiť si aspoň akú takú reklamu svojho diela. V zahraničí majú autori svojich agentov, ktorí sa starajú o všetko okolo propagácie, zmlúv, financií...U nás to tak nefunguje. Autor sa musí o všetko postarať sám, čo môže byť neraz vyčerpávajúce. Sama Monika sa priznala, že momentálne nemá čas na písanie, lebo všetok jej zhltne starosť o tie diela, ktoré už vydala a samozrejme o rodinu. Monika má totiž ako jedna z mála slovenských autorov šťastie a jej diela sú prekladané do iných jazykov ako nemčina, čeština, poľština, maďarčina, arabština...Tento veľký úspech ale so sebou prináša aj odvrátenú stránku - veľa vybavovania, cestovania, starostí...

Pre nás členov dubnického literárneho klubu Galaxia bolo počúvanie tejto autorky prínosom, nahliadli sme pod pokrievku toho, čo sa nazýva byť "profesionálnym spisovateľom." Keďže sami píšeme, možno aj niekomu z nás niekedy vyjde kniha a budeme aspoň vedieť, na čo sa máme pripraviť:-) Rozhovor s Monikou Kompaníkovou bol veľmi podnetný a rozhodne sa netýkal iba literárnych tém. Monika je teraz na "turné" po slovenských mestách v rámci projektu "Živý bič." Ak náhodou zavíta aj do vášho mesta, vrelo vám odporúčam prísť sa pozrieť na túto zaujímavú autorku:-)

 

Monika Kompaníková (1979) Spisovateľka. Narodila sa v Považskej Bystrici. Vyštudovala grafiku a maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2001 a 2003 získala ceny v súťaži Poviedka. Cenu Ivana Kraska za najlepší debut získala za knihu Miesto pre samotu. Novela Biele miesta sa dostala do finále ceny Anasoft litera a vyšla v srbskom preklade. V roku 2008 získala Cenu Nadácie Tatra Banky pre mladých tvorcov. V roku 2010 získala Anasoft literu za svoj prvý román Piata loď. Jej poviedky vyšli v Nemecku, Poľsku, Srbsku, Bulharsku, Česku, Rakúsku, Chorvátsku a Maďarsku. Je vydatá, má dvoch synov, žije v Pezinku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?