Slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže "Literárny Boom 2014".

Autor: Miroslava Roncová | 13.12.2014 o 14:31 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  383x

Tento rok sa konal už tretí ročník čoraz populárnejšej literárnej súťaže pre amatérskych autorov Literárny Boom, ktorú organizuje náš malý literárny klub Galaxia v spolupráci s mestskou knižnicou a mestom Dubnica nad Váhom. Súťaž zažila vo štvrtok, 4. decembra, svoje pomyslené vyvrcholenie slávnostným odovzdávaním cien oceneným autorom. Už tradične sa konala v priestoroch mestskej knižnice v Dubnici nad Váhom.

Slávnostnému odovzdávaniu predchádzala trištvrte ročná usilovná práca, od uverejnenia súťaže v marci, cez prečítanie a vyhodnotenie všetkých príspevkov až po organizáciu večera, ktorý len odrážal naše celoročné úsilie. Tento ročník ukázal stúpajúcu tendenciu v počte zaslaných prác - 95 príspevkov v kategórii próza a 192 v kategórii poézia, čo je najviac so všetkých troch ročníkov. Vyhodnotiť takú kopu prác nebola žiadna maličkosť. Hoci miestami sa naše názory rozchádzali, napokon sme sa dokázali zhodnúť na celkovom poradí. Kvalita prác bola samozrejme rôznorodá. Som ale presvedčená o tom, že sme vybrali tie najlepšie z najlepších a práve tie skončili v útlej knížočke, zborníku, ktorý vydávame každoročne, aby sme ostatných autorov aj verejnosť oboznámili s ocenenými dielami. Je nutné zdôrazniť, že latka je postavená vysoko! Tí najlepší autori by mohli kľudne konkurovať profesionálom.

Večerom sprevádzal môj kolega - Samuel Valuch. Moderovanie mu ide, čo potvrdil aj na tejto akcii. Moderoval ju ľahko a s vtipom, kedy nejeden krát vyvolal pobavený úsmev na tvárach prítomných hostí. Ja som sa zhostila prednesu vybraných prác. Z časových dôvodov som musela z troch najúspešnejších poviedok prečítať len úrivky, no o to mohlo zaznieť viac ukážok z tvorby mladých básnikov. Aby sme divákov neunavili iba hovoreným slovom o hudobné spestrenie sa výborným spôsobom postarali deti z miestnej ľudovej školy umenia v zložení Rebeka Beláková - gitara, Anna Porubanová – akordeón a Gitarové trio v zložení Sára Adamcová, Michal Mikota a Martin Romaňák.Aj keď sa podujatia nezúčastnili všetci ocenení, osobne mám veľkú radosť, že tak urobili dámy, ktoré získali prvé miesta - Terézia Šimová za svoju poviedku Terezita the Proletarian a Gabriela Grznárová za báseň Nedočkavý akrostich. Slávnostný večer skončil milou a podnetnou diskusiou nad stolom s občerstvením, ktorým nikto nepohrdol. Pri pohľade na zabávajúcich sa, šťastných autorov som sa neubránila myšlienke, že robiť takéto akcie na podporu literatúry a mladých autorov má zmysel:-)

Chcela by som ešte dodať, že ak má niekto záujem prečítať si ocenené práce, zbierku nájde buď priamo v knižnici v Dubnici nad Váhom, ale bo na stránke http://www.kniznica.dubnica.eu/, kde ju nájde v elektronickej podobe.

Toto všetko by nebolo možné zorganizovať bez podpory našich sponzorov a preto chcem ešte raz poďakovať mestu Dubnica nad Váhom, a vydavateľstvám Martinus a Tatran.

A úplne na záver chcem urobiť malú reklamu nášmu literárnemu klubu Galaxia. Veľmi radi privítame v našich radoch nových členov takže ak máte záujem môžete nás kontaktovať na adrese samuel.valuch@dubnica.eu alebo na čísle+421 42 44 557 37. Budeme sa tešiť:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?